Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Polnicy

Islandia oczami Romana Pankiewicza

Utworzono dnia 15.05.2017

W dniu 12 maja odbyło się spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem, który zabrał gimnazjalistów w niezwykłą podróż po Islandii. W formie barwnej opowieści połączonej z prezentacją zdjęć podróżnik przybliżył słuchaczom obyczaje, kulturę, mentalność i życie codzienne Islandczyków. Pan Roman zwiedził wszystkie zakamarki wyspy i kraj zna od podszewki, dlatego dużo opowiadał o osobliwościach islandzkich, np. o podgrzewanych w stolicy chodnikach dla pieszych, które sprawiają, że zimą można chodzić w klapkach; o wyjątkowo zmiennej pogodzie, która umożliwia przeżycie latem czterech pór roku w ciągu jednego dnia- od upału, poprzez deszcz i burzę śnieżną- co może być niemałym zaskoczeniem dla każdego przybywającego z Europy kontynentalnej. Zdziwienie wśród słuchaczy wywołał również powszechny obyczaj zdejmowania butów w tawernach czy w komisariacie oraz fakt, że Islandczycy nie posiadają nazwisk! Z kilkuletniego pobytu na ziemi ognia i lodu zrodził się pomysł napisania książki. „ Islandia-trzeci żywioł” prezentuje wnikliwy, acz ciekawy obraz tej części Europy z punktu widzenia Polaka, który podejmując tam pracę zarobkową, połączył ją z pasją podróżowania i zwiedzania. I do tego zachęca młodzież- warto podróżować, bo to wzbogaca nasze życie, poszerza nasze horyzonty geograficzne, myślowe, życiowe…, przy tym warto pamiętać o nauce języków obcych, gdyż ta umiejętność okazuje się niezbędna w trakcie pobytu na obczyźnie. Podkreśla też, żeby nie poddawać się z powodu ograniczeń finansowych. Chęć podróżowania była u niego silniejsza niż komfort i wygoda, dlatego autor przemieszczał się autostopem, spał „pod chmurką”, żywił się darami ziemi. W spotkaniu uczestniczyli gimnazjaliści z Barkowa i Polnicy, którzy skorzystali z uprzejmości Gminnej Biblioteki Publicznej w Polnicy- organizatora imprezy edukacyjnej.

Islandia oczami Romana Pankiewicza

Utworzono dnia 15.05.2017, 14:51

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

„Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”

"Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Zegar